Ve společnosti je obrovský zájem o nákup kvalitní zeleniny z tuzemských zdrojů. Mnozí z nás dokonce dávají tuzemskému trhu přednost před nákupem v supermarketech, protože jednak ví, že byla zelenina vypěstována na našem území, a že je čerstvá, a pak se tím také podporuje zaměstnanost a vnitřní ekonomika státu. Zelenina by také měla být v jídelníčku zastoupena v mnohem vyšší míře, než dosud, a pokud jste nikdy neviděli potravinovou pyramidu, kde zelenina tvoří její mohutnou základnu, doporučujeme si o tom něco nastudovat.

prodej karotky

Ti z vás, co se rozhodnou pěstovat zeleninu nejen pro sebe, ale i na prodej, by se měli mimo jiné zajímat i o její skladování a přepravu. Dopravit ji na trh bezpečně, aby byla vhodná k prodeji, a aby také o ni byl zájem, se může zdát jednoduché, ale ne vždy tomu tak v praxi bývá. Problém nastává například u dřevěných beden, které jsou sice tradiční, ale jsou spíše problematické. Proč se vyplatí nahradit staré dřevěné bedny moderními polypropylenovými přepravkami na zeleninu?

kapusta na prodej v tržnici

Plastové bedny jsou opatřeny zářezy – jestliže na sebe v autě vyskládáte pět nebo šest dřevěných přepravek, ty na sobě drží pouze díky hmotnosti nákladu. Velice snadno se pak začnou posunovat při jízdě do zatáčky a vlivem setrvačnosti se vám může pak náklad sesypat na jednu hromadu. Plastové bedny mají po obvodu drážku, do které zapadne další bedna, a tím pak celý komín udržuje stabilní polohu.

Čisté bedny jsou vaší vizitkou – jakmile začnete v tržnici vyprošťovat dřevěné bedny se zeleninou a skládat je na prodejní plochu, a každá z nich bude zašpiněná od mazutu, vyjetého oleje, zeminy, prachu, zbytků hniloby a plísní, vaši zákazníci se možná otočí na podpatku a nakoupí jinde, i kdyby vaše pěstitelská činnost byla na špičkové úrovni a byla z celé tržnice bezkonkurenčně nejlepší. Udržet dřevěné bedny v čistotě je takřka nemožné, ovšem s těmi plastovými jste na tom rozhodně lépe, ty velmi jednoduše vydrhnete kartáčem s roztokem jedlé sody a octa a opláchnete je vodou ze zahradní hadice.