Topit dřevem v krbu je snem mnoha nadšenců, kteří se chtějí vymanit z kolotoče vysokých plateb za energie. Když máte totiž vytopit například rekreační nemovitost plynovým kotlem, anebo elektrokotlem, budete závislí na dodavatelích energií i na státu, který reguluje (spíše stále navyšuje) distribuční část plateb. Nabízí se sice řešení v podobě tepelných čerpadel, ale ta se vám musí vyplatit spotřebou elektřiny, navíc jde o poměrně vysokou vstupní investici a stále tu máte zařízení, k jehož provozu je zapotřebí elektrický proud.

topení dřevem

Krb je naopak zcela nezávislý topný zdroj, a i kdyby byl problém opatřit palivové dřevo na trhu, stále je zde možnost lesního samosběru. Můžete zcela bez problémů zatopit šiškami a spadanými větvemi a ještě ušetříte. Další významnou úsporou za vytápění je podlahové topení. Zapomeňte na radiátory, které prohřívají vzduch v místnosti nerovnoměrně, s nimi budete zbytečně přetápět, anebo vám naopak bude v obytném prostoru chladno na nohy. Podlahové topení vytápí sálavým teplem obytný prostor rovnoměrně a teplo od nohou je tak příjemné, že se mu stěží vyrovná jiný topný systém.

dřevo v krbu

Podlahové topení si můžete zhotovit i sami, bude vám k tomu stačit systémová deska, topné potrubí, izolační desky a pochozí cementovláknité nebo sádrovláknité desky. Jde o suchý způsob výstavby, bez použití malty, lepidel a betonu, a jakmile pokládku dokončíte, potrubí necháte zapojit do rozdělovače a ten necháte připojit k topnému zdroji. Zapojení a oživení topné soustavy by již měl provádět odborník – instalatér topenář.

Až budete mít podlahové topení zapojené a funkční, můžete na chatu pozvat přátele na malý piknik, zatopíte v krbu a od něj bude teplo sálat do místnosti společně s podlahovým potrubím. Bude to velmi příjemné na bosá chodidla, takže si tu můžete i v zimě užít bosonohou chůzi. A jste-li fandové do otužování, procházka naboso ve sněhu vám přijde vhod, když si poté chodidla opět ohřejete na vytápěné podlahové krytině.