V dnešní době není život v České republice zrovna levný. Zdražování se promítlo do všech aspektů života. Zdražily hlavně základní životní potřeby, jako je bydlení nebo právě energie, bez kterých se neobejdeme. Proto stále více lidé hledá možnosti, jak ušetřit právě za energie, které zdražovaly i o stovky procent. Jejich cena zatím neklesá, ani když v zahraničí už lidé platí méně. V médiích se objevily případy, kdy lidem začaly chodit nové rozpisy záloh. Z pár stokorun šlo i o deset tisíc, což je pro drtivou většinu lidí doslova likvidační. Záleží ovšem na spotřebě. Mnoho lidí používá energeticky velice náročné spotřebiče, a navíc elektřinou plýtvají. Jaké jsou nejčastější důvody vysoké spotřeby elektřiny?

montáž panelů

Spotřebiče s vysokým odběrem – mnoho lidí má stále staré spotřebiče, které jsou velice energeticky náročné. Je vhodné je vyměnit za novější, které tolik elektřiny nespotřebují.

Používání spotřebičů celý den – zejména u moderních spotřebičů si mnoho lidí navyklo je mít neustále v pohotovostním režimu, což je naprosto zbytečné. Vytahujte, proto ze zásuvky všechno, co zrovna nepoužíváte, ať už je to nabíječka nebo rychlovarná konvice.

Nevyhovující žárovky – každý doma něčím svítí, a pokud máte staré žárovky, které mají vysokou spotřebu, vyměňte je za novější.

solární panely

Snížení spotřeby by mělo být prvním krokem, který každý udělá. Další možností je domácí fotovoltaika s bateriemi, díky které si vyroníte vlastní elektřinu, a ještě si ji uložíte na později. Takto vyrobenou elektřinu můžete spotřebovat až ji budete potřebovat, třeba v létě, kdy je období bouřek, a často dochází k poškození elektrických vedení, což má za následek i několikadenní výpadky. V takovém případě budete jistě velice rádi za to, že jste si nechali svou domácí fotovoltaickou elektrárnu namontovat už teď, kdy jsou ceny ještě příznivější.