Bytové a domovní odpady patří k technickým vymoženostem moderní doby. Kdybychom do současnosti posadili někoho ze středověku, tedy šlo by o čistě myšlenkový pokus posunu v čase, takový jedinec by zřejmě vůbec nechápal, kde to žije, a kde se to octnul. Kromě automobilů, letadel, televizního vysílání a dalších technických vychytávek by zřejmě i nevěřícně zíral na pákové baterie u umyvadla, a sledoval by, kam vlastně voda odtéká a mizí.

rozvody vody

Mohli bychom mu vysvětlit, že se jedná o odpadový a kanalizační systém, který odvádí splaškovou vodu do obecní čističky odpadních vod, pokud by se samozřejmě nejednalo o vlastní septik rodinného domu například někde v rekreační lokalitě mimo kanalizační soustavu.

V souvislosti s těmito úvahami nás napadá položit vám všetečnou otázku, jak je na tom vaše odpadové a kanalizační potrubí? Máte přehled, v jakém je stavu, a zda skutečně slouží a bude sloužit i v budoucnu bezchybně svému účelu?

instalatérské potrubí

Čištění a monitoring kanalizační soustavy

O odborné vyčištění odpadů a kanalizace se stará instalatér nonstop. Jedná se o velmi svéráznou činnost, pro níž nemívají amatéři potřebné pomůcky a někdy i schopnosti. Důkladně zbavit nečistot vnitřní stěny trubek a armatur není jen tak, je k tomu zapotřebí buď tlaková voda, anebo mechanické frézovací hlavice, které odstraňují některé velmi houževnaté předměty, jako jsou kořeny stromů a keřů, co prorůstají skrze praskliny v odpadových trubkách.

Odpady a kanalizace se také mohou monitorovat kamerovým systémem, prověřuje se tím jednak jejich čistota, a pak i opotřebení materiálu, čímž lze snadno odhadnout, zda není zapotřebí provést výměnu některých dílů, případně kompletní rekonstrukci kanalizační soustavy. A že k rekonstrukcím kanalizace v obcích a městech dochází, o tom se můžete dočíst z některých obecních novin a časopisů, anebo se o tom přesvědčit přímo osobně v terénu.